2. Sınıf Matematik Dersi Kazanım Düzeylerinin İncelenmesi

 

 

2. Sınıf Matematik Programı 3 üniteden oluşmaktadır. Bunlar;

  1. Ünite 55 saat
  2. Ünite 43 saat
  3. Ünite 79 saat

Toplam 177 saat. (2015-2016 Eğitim Öğretim Yılına Göre)

3 boyutlu geometrik cisimler için oldukça erken özellikle bunlara ayrılan ders saat sayıları çok fazla. (6 saat+9 saat+5 saat simetri)

Özellikle 1. Hafta kazanımı olan “Küp ve prizma modellerinde yüzleri, köşeleri ve ayrıtları gösterir.” Kazanımı öğrencilerin düzeyi için zor.

Bu süreden 6 saat, 2 boyutlu cisimlerden kare, dikdörtgen, üçgen ve daireye ayrılabilir.

Geri kalan saatlerde ise geometrik cisimlerin uygulamalı olarak kullanılması üzerine değerlendirilebilir. Örneğin, öğrencilere geometrik şekillerden oluşan bir ev çizmeleri ve ya geometrik şekillere örnek vermeleri istenebilir.

Ayrıca matematiksel öğrenmenin temelinde probleme dayalı öğrenmenin yer alması gerekirken 2. Dönemin başlarında 18. Hafta da işlenmektedir.

Ancak burada bulunan kazanım olan “Zaman ölçme birimleriyle ilgili problemleri çözer ve kurar.” Kazanımı da tam anlamıyla verimli sayılamaz. Çünkü, 2. Sınıf öğrencisinden belli bir konuya ait problem üretmesini beklemek o yaş düzeyi için üst seviyede kalır. 2. Sınıf öğrencisinden en temel anlamıyla beklenti yeni bir alıştırma üretmesi olur, bu alıştırma da daha önce gösterilen alıştırmaların ötesine geçemez. Ancak bu durum, arada nadir öğrenciler çıkmayacak demek değildir. O öğrencilerin yeteneği ders içindeki çeşitli faaliyetlerle geliştirilmelidir.

Yine aynı şekilde “İki basamaklı doğal sayıların hangi onluğa daha yakın olduğunu belirler.” veya “Sayı örüntüleri oluşturur.” Gibi kazanımlar yerine öğrencinin 4 işlem becerilerinden toplama ve çıkarmaya yoğunlaşması için kullanılabilir.

Öğrencinin yaratıcılığını geliştirmek içinse çeşitli bulmacalar ve tamamlamalar sorulabilir.

geometrik-sekiller

Yazar hakkında

merter

Tüm gönderileri gör

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir