Bilim ve İletişim Arasındaki İlişki 2

Bilimin gelişmesinde iletişimin rolü

İnsanlar iletişim ile birbirlerine duygularını, bilgilerini aktarabilmiş, biriktirebilmiş ve insanlığın gelişmesi ivmelenerek artmıştır. Bilim üretmiş, şiir yazmış, şarkılar söylemiş insanlık iletişim ile karşılıklı bir varoluşsal ilişki içindedir. (Orhon ve Eriş, 2012)

Bilimin gelişmesinde iletişimin rolünü açıklamadan önce, bilimin ortaya çıkış tarihine bakmak gerekir. Bilimin, ilk insanların doğayla iletişimi sonucunda Mezopotamya ve Mısır Uygarlığında ortaya çıktığı kabul edilmektedir.

Bu dönemde geometri ve matematik tarım alanlarının yeniden düzenlenmesi için kullanılmıştır. Bunun sonucunda insanların bilgilerini başkalarına aktarması için sözlü iletişim yetersiz kalmıştır ve insanlar şekillerle haberleşip, bilimsel bilgiyi bu yolla gelecek nesillere aktarmıştır.

Bu bağlamda bakıldığında bilimin ilk yazılı örneklerinden biri olarak sayılabilecek Ahmes Papirüsü bilimsel bilginin yayılması için mükemmel bir örnektir. Rhind Papirüsü olarak bilinen Ahmes papirüsünün Milattan Önce 1650 yılında yazıldığı tahmin edilmektedir.

ahmes-papirusu

 

Yazar hakkında

merter

Tüm gönderileri gör

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir