Bir Kitle İletişim Aracı Olarak Televizyon

1923 yılında John Logie Baird tarafından icat edilen televizyon, satılmaya başladığı ilk andan itibaren insanlar için en dikkat çekici iletişim araçlarından biri olmuştur. Mükemmel bir hızla her eve girmeye başlayan televizyonun yayılma hızına örnek vermek gerekirse, Baird tarafından 1926 yılından ilk televizyon görüntüsü yayımlandıktan 10 yıl sonra yani 1936 yılında Berlin Yaz Olimpiyatları, Almanya’da insanlar tarafından evlerinden izlenebilmiştir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken insanların bilime karşı olan ilgisi ve açıklığıdır. Bu durum geçmişte ve günümüzde insanları tüketim toplumuna sürükleyip kötüye kullanılabilmiştir.

            Bernays ve Halkla İlişkiler

Bilimi en etkili şekilde kullanan ve halkla ilişkilerin kurucusu sayılan Edward Bernays, iletişim alanındaki birçok insana göre ‘pazarlama bilimi’ olarak adlandırılan pazarlamanın belli bir metotla yapılması gerektiğini savunmuştur. Televizyon sayesinde büyük şirketlerin insanlarla iletişime geçip, onları etkilemesini sağlamıştır.

Sigmund Freud’un yeğeni olan Bernays, bilimi bir ikna metodu olarak kullanmış ve iletişime geçeceği insanları ikna olmaları gereken birer tüketici olarak görmüştür. Bernays, yaşadığı dönemin en etkili iletişim araçlarından olan televizyonu sıklıkla kullanmıştır.

edward-bernays

 

Yazar hakkında

merter

Tüm gönderileri gör

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir