İlkokulda Eğik El Yazısı

 

img_0970

İlkokulda el yazısı öğretiminin iyiliği ya da kötülüğü kısmına girmeden önce istanbuldaki bir 4. sınıf öğrencisinin defterlerini paylaşmak istedim.

Aynı öğrenci, iki farklı defter, farklı dersler, aynı gün yazılmış iki yazı.

Peki bitişik eğik el yazısının kullanılmaya başlanmasının amacı kısaca neydi?

1-) Bitişik eğik el yazısı sürekli ve hızlı yazmayı sağlar. Bitişik eğik el yazısı ile bir öğrenci daha çabuk okuma yazma öğrenir.

2-) Öğrencinin düşüncesini unutmadan yazıya aktarmasını kolaylaştırır.

3-) Öğrencinin beden gelişimine uygundur.

 

Öncelikle birincisinden başlıyorum.

1-) Bitişik eğik el yazısı sürekliliği ve hızı vurguluyor. Ancak benim 1. sınıf öğrencisinden beklentim sürekli ve hızlı yazması değil, harfleri doğru kullanarak okunaklı yazması. Bir ilkokul öğrencisinin kendini yarış içinde hissederek hıza odaklanması ne kadar doğrudur?

2-) 1. sınıfta okuyan bir öğrencinin düşüncesini yazmasını beklemek benim amacım değildir. 1. sınıf öğrencisi söyleneni yazsa yeter de artar. Önemli olan öğrenciye düşünme becerisini kazandırmaktır. Düşünme becerisi ve bitişik eğil el yazısı arasında hiçbir bağlantı yoktur.

3-) Bu savın doğru olduğunu kabul edene sol elle yazı yazan bir birinci sınıf öğrencisinin yanında durmasını rica ediyorum. Kalem sol elde, sağa doğru eğik tutulan bir kalem, sağa doğru yazı yazmaya çalışan bir öğrenci.

 

Şunu anlayabiliyorum. “Yeni bir sistem getirmeden önce eski kötülenirse insanlarda yanlış algı oluşturulur ve insanın ikna edilmesi kolaylaşır.”

Ben öncelikle düz yazı kötü derim. Toplumda herşey yolundaymış, ülkece geri kalmamızın tek sebebi düz yazı  derim. Düz yazıyı kötüleyen birkaç yayın, program, yazı üretirim.

Daha sonra kurtuluş olarak Bitişik eğik el yazısını ortaya atarım. Basın ve yayın organlarıyla halkın nabzını ölçerim. Bakarım ki ses seda çıkmıyor pilot uygulama bile yapmadan 70 kişilik sınıflarda bu uygulamayı hayata geçiririm.

Yazmaya çalıştıklarımdan El yazısına karşı olduğum ortaya çıkmasın. Çözüm olarak 4. sınıflarda 8 saat olan Türkçe dersinin 2 saatini Güzel Yazı Dersi yaparız. öğrencilere bu iki saat içinde güzel yazı öğretiriz. Ama ne zaman öğretiriz? Öğrenci düzgünce okuma yazma yaptıktan sonra öğretiriz. Bunu El yazısı değil, Güzel Yazı şeklinde isimlendirirsek amacına daha net ulaşmış olur.

Şimdilik yazabileceklerim bu kadar. Umarım kendimi ifade edebilmişimdir.

 

Yazar hakkında

merter

Tüm gönderileri gör